2001'den beri...

Rusya’da Dil Eğitimi

Avrasya’da yaygın olarak konusulan ve Slav Dilleri arasinda en yaygin olan dildir. Çok genis bir cografyada konusulan Rusça’nin Sovyetler Birliginin dayatmasindan sonra etkisini yitirecegi dusunmustur, fakat bunun dogru olmadigi zamanla ortaya cikmistir. Her ne kadar Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde anadil kullanimina önem verilmeye baslansa da, Rusça hâlâ o ülkelerin birbirleriyle iliskilerinde temel unsur olarak karsimiza cikmaktadir .

Rusça ogrenmeye olan ilginin altinda yatan bir baska neden ise gelisen teknoloji ve dolasiyla artan iletisim ve etkilesim ortamidir. Artik ingilizce den baska dilleri ogrenme istedigi de bu anlamda ön plana çikmistir.

Hizla gelismekte olan Rusya ekonomisi sayesinde, son yillarda Rusya Birligi vatandaslari ülkemizi en çok ziyaret eden ülkeler arasinda Almanlardan sonra ikinci sirayi  almaktadirlar. Özellikle tatile gelen Ruslarin turizm yörelerinde çok alisveris yaptiklari bilinmektedir. Rusça bilmek özellikle güney sahillerimizde son yillarda çok aranan özelliklerden biri haline gelmistir. Özellikle turistlere hitap eden sektörlerde Rusça çok önemli kazanç saglamaktadir.

Ayrica Rusya ile ithalat ihracat iliskilerimiz de her geçen gün artmakta, bu sektörde de Rusça bilmek çok önemli bir deger haline gelmektedir.

English  German  Russian