2001'den beri...

Çalışma Şartları

Programa katılan öğrenci çalışma saatlerini ilk olarak is sözleşmesinde belirler. Bu sözleşmede is vereni ile anlaşarak kendisi ve is vereni için uygun minimum bir oran belirler.  Bu genellikle haftada ise 35 – 40 saat olarak gerçekleşir.. Çalışma saatleri is verenin yoğunluğuna göre değişebilir. Örneğin sezonun yoğun olduğu dönemlerde bu is veren size ekstra çalışma saati verebilir fakat bu saatleri arttırmak sizin inisiyatifinize bırakılmıştır.
Eğer is vereniniz size ekstra çalışma imkanı vermiyor fakat siz çalışmak istiyorsanız bunu ikinci bir ise girerek tamamlayabilirsiniz. İkinci is de ilk isiniz gibi tamamı ile yasaldır.
Genel olarak Work and Travel öğrencileri saatte 6.5 – 8 USD arası kazanırlar. Buda ortalama olarak tek işte çalışan bir öğrencinin 3 aylık Work and Travel dönemi boyunca yaklaşık 4000 USD ciro yaptığını gösterir. Bu ücret ABD’de kalacağınız sürece ihtiyacınız olacak konaklama ve yaşam giderlerinizi karşılamaya fazlasıyla yetecektir.
Buna ek olarak, Work and Travel öğrencilerinin çoğu  ikinci işlerde çalışmakta, bu sayede birçok öğrenci toplam kazançlarını toplamda 7000 – 8000  USD seviyelerine çıkartabilmektedirler.

Dikkat!
Ocean Yurtdışı Eğitim öğrencilerine hiçbir zaman çok para kazanma, birikim yapma vs. söz, taahhüt ya da imasında bulunmamaktadır. Work and Travel programına banka kredisi ya da arkadaşlarınızdan borç alarak katılmanızı tavsiye etmiyoruz. Her nekadar programa katılan öğrencilerin büyük bir bölümü program için harcadıkları parayı kazanabiliyor olsalar da, bir kısım öğrenci çeşitli nedenlerle bunu başaramamaktadır.

English  German  Russian