2001'den beri...

Sıkça Sorulan Sorular

Ne kadar para kazanırım?. Kazandığım para maliyetlerimi karşılar mı?
Programa katılan öğrenci çalışma saatlerini ilk olarak is sözleşmesinde belirler. Bu sözleşmede is vereni ile anlaşarak kendisi ve is vereni için uygun minimum bir oran belirler. Bu genellikle haftada ise 35 – 40 saat olarak gerçekleşir.. Çalışma saatleri is verenin yoğunluğuna göre değişebilir. Genel olarak Work and Travel öğrencileri saatte 7 – 8 USD arası kazanırlar. Bu da ortalama olarak tek işte çalışan bir öğrencinin 3 aylık Work and Travel dönemi boyunca yaklaşık 4000 USD ciro yaptığını gösterir. Bu ücret ABD’de kalacağınız sürece ihtiyacınız olacak konaklama ve yaşam giderlerinizi ve sonrasında yapacağınız turistik geziyi  karşılamaya yeterli olacaktır. Buna ek olarak, Work and Travel öğrencilerinin çoğu  ikinci işlerde çalışmakta, bu sayede birçok öğrenci toplam kazançlarını toplamda 7000 – 8000  USD seviyelerine çıkartabilmektedirler. Ama programa bu hesapla katılmak doğru değildir.

İkinci iş bularak daha fazla kazanma şansım nedir?
Her work and travel öğrencisinin yasal olarak birden fazla işte çalışma hakkı vardır. Esas işinizi ve mesainizi aksatmadığınız sürece işvereniniz buna karışmayacaktır. Ancak ikinci iş bulup çalışabilmeniz için, öncelikle sosyal güvenlik numaranızın çıkmış olması ve bulunduğunuz yere uyum sağlamış olmanız gerekiyor. Bunun için genellikle 4-6 hafta gerekecektir. Buna ek olarak, çalıştığınız işin mesai saatlerinin ve konumunun da buna uygun olması ve genellikle İngilizcenizin de iyi olması gerekir. İkinci işte çalışmak iyi bir fikir olsa da, bunu çok da hesaba katmamanız ve olmama olasılığını da göze alarak programa katılmanız en doğru davranış olacaktır.

Work and travel programı ile İngilizcem gelişir mi?
Dil öğrenmenin en önemli aşamalarından ve hatta şartlarından biri o dili ana dil olarak konuşulan bir ülkede pratik etmektir. Uygulamaya dayalı olmayan hiçbir öğretim sistemi başarılı olamaz. Dolayısıyla eğer bir şekilde İngilizce öğrenme sürecinin içindeyseniz, öğrendiğinizi kullanma imkanı veren bütün fırsatları değerlendirmelisiniz. İşte Work and Travel böyle bir fırsattır…
WAT İngilizce pratiği yapmak için bir fırsat olsa da, çalışacağınız bütün işlerin ve pozisyonların sizin için bir dil laboratuvarı görevi göreceği sonucuna varmamalısınız. Aksi takdirde çok geçmeden mutsuz olmaya başlar, “boşuna bu kadar para verip buralara gelmişim” dersiniz. Maalesef bu en çok duyduğumuz eleştirilerden biridir. Oysa WAT size sadece çalışırken konuşma değil, İngilizce konuşan bir dünyada yaşama deneyimi vaad etmektedir. İşin ironik tarafı ise, belki de en az konuşmanız gereken saatlerin çalışma saatleriniz olabileceğidir!
İngilizce’nizi en çok kullanacağınız saatler, mesaiden sonra yabancı arkadaşlarınız ile geçireceğiniz süreler olacaktır. Kendinize mutlaka farklı ülkelerden gelen WAT katılımcılarından arkadaş edinmeli, grup olarak gidiyorsanız, aranıza mutlaka yabancı arkadaşlar da katarak ortamın dilinin İngilizce olmasını sağlamalısınız. Work and travel ile İngilizce pratiği yapmanın en etkili yolu bu olacaktır.

Amerika’da nerde çalışacağımı kendim seçebilir miyim?
Evet! Ocean Yurtdışı Eğitim sistemi zaten bunun üzrine kurulu. Ocean Yurtdışı Eğitim online hizmet platformu olan Ocean Yurtdışı EğitimON üzerinde, mevcut olan bütün iş seçeneklerini, kontenjanlarını, kabul şartlarını, ayrıntılı iş ve konaklama detaylarını  görüntüleyerek, istediğiniz iş için rezervasyon yapabilirsiniz. Ocean Yurtdışı Eğitim once sizing ilgili pozisyona uygunluğunuzu tespit edecek, daha sonar ise ilgili işveren ile yüzyüze görüşmenizi sağlayacaktır. Görüşme sonunda siz ve işveren uygun görüyorsanız, yerleştirme işlemi tamamlanacak, sponsor kuruluştan sözleşmeniz gelecektir.

İşveren daha sonra pozisyonumu değiştirebilir mi?
Genellikle size önerilen pozisyonda çalıştırılırsınız. Ancak bazı durumlar işveren pozisyonunuzu değiştirmek isteyebilir ve bunu yapma hakları vardır. Pozisyon değişikliklerinin genellikle sebebi sizin ilgili pozisyonda başarılı bulunmamanız, vaad ettiğiniz tarihten sonar işe başlamanız ya da sezonsal dalgalanmalar nedeniyle kuruluşun farklı departmanlarında eleman ihtiyacının oluşması olabilir. İstatistiksel olarak çok olmasa da, bu olasılığın varlığını bilmeniz ve önceden Kabul etmeniz gerekiyor. Pozisyon değişikliği yapılmasında aracı kuruluşun ya da sponsor kuruluşun herhangi bir etkisi olamaz.

Arkadaşlarımla aynı işe yerleşebilir miyim?
Evet! Ocean Yurtdışı Eğitim online hizmet sisteminde arkadaşlarınızla aynı işi seçip başvurabilirsiniz. Ancak, işin kabul şartlarına tüm grubun uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde içinizde bir ya da daha fazlası işe kabul edilmeyebilir. Grup olarak yapılan başvurularda, gruptaki “en zayıf halka” olan arkadaşınızın özelliklerine uygun bir iş seçmelisiniz.

Vize garantisi veriyor musunuz? Red alırsam param yanar mı?
Vize garantisi vermek kanun dışıdır. Ocean Yurtdışı Eğitim hiçbir öğrencisine vize garantisi vermez. Ancak Ocean Yurtdışı Eğitim olarak , öğrenci seçiminde konsolosluğun uyguladığı kriterlere uygun öğrenci seçimine çok özen gösteriyor, bu sayede Ocean Yurtdışı Eğitim öğrencilerinin vizeden red alma oranını çok düşük seviyelerde tutuyoruz. Ocean Yurtdışı Eğitim hizmet sözleşmesinin hükümlerince vizeden red alan öğrencilere, program ücretlerinden kesinti yapılmamakta ve  ödemiş oldukları ücretler iade edilmektedir.

Sözleşme süresi bitmeden işyerimden ayrılmam ya da iş değişikliği yapmam mümkün mü?
Sponsor Kuruluş ve Ocean Yurtdışı Eğitim’nin onayı olmadan işinizi değiştirmemelisiniz ya da işinizden ayrılmamalısınız. WAT katılımcılarının zorunlu haler dışında iş değiştirmeleri yapmalarına izin verilmez. Geçerli bir sebep ile iş değişikliği yapmanız durumunda, öncelikle durumu işten ayrılmadan 15 gün önce işvereninize bildirmeniz ve Sponsor Kuruluş’dan onay almanız gereklidir. Değişikliğin onaylanması durumunda size bir form gönderilecek ve gerekli prosedür açıklanacaktır. Bu kural dışında hareket etmeniz durumunda sponsor kuruluş vizenizi iptal edebilir ve Türkiye’ye erken dönmek durumunda kalabilirsniz.

Acil durumlarda kimle temasa geçmeliyim?
Program süresince her türlü sorununuzda Sponsor Kuruluş Acil Destek numaralarını aramalısınız. Sponsor Kuruluş bu durumlarda etkili hizmet verebilmek amacı ile profesyonel bir ekibe sahiptir. Buna ek olarak dilerseniz Ocean Yurtdışı Eğitim ile de temasa geçebilrisiniz. Ocean Yurtdışı Eğitim de acil durumunuzun çözümü için Sponsor Kuruluş ile işbirliğine girerek gereken çözümün oluşmasına katkıda bulunacaktır.
Neden Ocean Yurtdışı Eğitim’yi seçmeliyim?
Bunun için çok sebebiniz var. Herşeyden önce Ocean Yurtdışı Eğitim Work and Travel programını yıllardır uygulayan ve binlerce öğrenciyi programa kazandıran tecrubeli ve prestijli bir şirkettir. Buna ek olarak Ocean Yurtdışı Eğitim size çok zengin, kaliteli ve çeşitli iş seçenekleri sunuyor. Online hizmet platformu olan Ocean Yurtdışı EğitimON sayesinde tüm işlemlerinizi online yapabiliyor, tüm iş listelerini online olara görüp işinizi online seçebiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak Ocean Yurtdışı Eğitim, size çok uygun fiyat seçenekleri sunuyor. Yani Ocean Yurtdışı Eğitim’de aradığınız herşey var!

English  German  Russian