2001'den beri...

Sertifika Programları


Günümüzde birçok Üniversite öğrencisi ve yeni mezun adaylar, eğitim aldıkları alanla ilgili  yurtdışında iş deneyimi elde ederek bir adım öne çıkmayı hedeflemektedir. Amerika da staj olanakları ise öğrencilerin bu hayalini gerçekleştirmekteki en etkin çözüm yoludur.

Ağırlıklı olarak işletme, finans/bankacılık, pazarlama, turizm, hukuk, mühendislik gibi dallarda ayarlanabilen profesyonel staj imkanları minimum 4, maksimum 16 hafta süreli olarak sunulmaktadır. Staj süresi hangi okulun hangi programına katıldığınıza göre farklılık gösterir ve profesyonel stajlar için öğrenciye firma tarafından bir ücret ödenmez. Tabii bu programa katılabilmek için sahip olmanız gereken en önemli şart orta üzeri seviyede İngilizce bilgisi ve staj yapılmak istenen alanda eğitim alıyor olmanızdır. Kısa dönemli sunulan staj öncesi, adayın zorunlu staj hazırlık kursuna veya sertifika programına katılması ise diğer bir koşuldur.

Diyelim ki bir Üniversite de sertifika sonrası staj yapmak istiyorsunuz, sizin için en iyi seçenek University of California sistemine bağlı üniversitelerde; UC Berkeley, UC Irvine, UC Riverside, UC Santa Barbara vb. verilmektedir. Eğer büyük bir Amerikan şirketinde veya uluslararası bir firmada staj yapmayı arzu ediyorsanız, size bunu sağlayabilecek olan Berkeley Üniversitesinin internship (staj) programıdır. 4 ay süreli tam zamanlı sunulan sertifika programı sonrasında ( İşletme, Finans, Pazarlama, Uluslararası İşletme, Proje Yönetimi) Siemens, Bayer Healthcare LLC, Media Vision USA, Port of Oakland, Westin St. Francis Hotel gibi şirketlerde 4 ay süreli staj olanağı sağlanmaktadır. Programı tamamladığınızda dünyanın en prestijli işletme okuluna sahip UC Berkeley’den sertifika ve Amerika’nın en büyük şirketlerinden birinden referans ile Türkiye ye dönüp iş hayatına atılma şansına sahip olacaksınız.

Bu kadar uzun zamana sahip olmayan kişiler içinse daha kısa dönemli staj programları da mevcuttur. Bunlar daha çok dil okulları tarafından sunulur. İngilizcesi yeterli seviyede olmayan adaylar için 4 haftalık  dil kursu, ileri seviyede dil bilgisine sahip olanlar için yine 4 haftalık iş İngilizcesi veya staj hazırlık kursu sonrasında 4 veya 8 hafta süreli, tam zamanlı staj yerleştirmesi yapılmaktadır. Ayarlanan firmalar genellikle küçük veya orta ölçekli Amerikan firmalarıdır. Burada öğrenciler Türkiye de klasikleşmiş kısa dönem staj anlayışı olan fotokobi çekme,  kahve getirip götürme gibi işlerden çok, firmanın kısa dönemli projelerine dahil olma şansı elde ederler. Yine staj sonrası öğrenci katıldığı okuldan sertifika ve işvereninden aldığı referans yazısı ile ülkeye dönüş yapabilir. Hatta birçok üniversite öğrencisi zorunlu stajlarını Türkiye de değil de yurtdışında yaparak kendilerine farklı bir seçenek oluşturur. Amerika da bu tarz programları Intrax, Kaplan Aspect, Embassy-CES gibi kurumlar sağlamaktadır.

Maaşlı stajlar

Bunların dışında bir de yeni mezun kişilere yönelik 12 veya 18 ay süreli, uzun dönem maaşlı staj olanakları bulunur. Bunları iki grupta inceleyebiliriz. Birinci 9 ay veya üzerinde katılmış olduğunuz sertifika programları sonrasında elde edeceğiniz Optional Practical Training (OPT) adı verilen çalışma izni, diğeri ise herhangi bir programa katılmaksızın direkt işe başlayabileceğiniz maaşlı staj programları.

Genellikle California eyaletinde sunulan  9 ay veya üzerinde katıldığınız sertifika programı sonrasında başlayan 12 ay süreli çalışma izniniz, OPT sayesinde, tıpkı Amerikalı bir vatandaş gibi ülkede istediğiniz işte tam zamanlı ve de maaşlı olarak çalışma hakkı elde edersiniz. Mezuniyet sonrası başlayan izin süreniz boyunca iş bulma tamamen kişinin kendi imkan ve becerilerine kalmıştır. OPT izniniz mezun olduğunuz tarih itibari ile başladığı için genellikle öğrencilere, mezun olmadan önce iş bakmaya başlamaları ve çeşitli firmalarla kontağa geçmeleri konusunda tavsiye verilir. Bazı Üniversiteler sertifika programları içerisinde öğrencilere kısa dönem staj imkanı sağladıkları için, program bitiminde öğrenciler OPT haklarını bu firmalara geri dönerek değerlendirirler. Bu en garantili iş bulma yöntemidir. Eğer program esnasında size staj ayarlanmıyorsa, staj koordinatörleri ile görüşerek, Üniversite içerisinde düzenlenen job fair’lara katılarak ve aktif bir şekilde iş arama websitelerini kullanarak kendinize uygun bir şirket bulabilirsiniz.

Maaşlı Stajlar

Şayet Türkiye den gider gitmez işe başlamak istiyorsanız maaşlı stajlar sizin için en uygun çözümdür. Günümüzde içerisinde bulunduğumuz küresel kriz nedeni ile maalesef Amerika’da da çalışabileceğiniz iş seçeneklerinde bir daralma olmuştur. Yine de katılımcılara en rahat Turizm sektöründe maaşlı staj ayarlanabilmektedir. Diğer sektörlerde ise iş  neredeyse imkansız ve  oldukça zaman alan bir süreç haline dönüşmüştür.  Öğrencilerin maaşlı staja katılabilmeleri ve gerekli vize statüsü olan J-1 vizesini alabilmeleri için aranan ana şartlar ise şu şekilde sıralanabilir,

  •     İleri seviyede İngilizce bilgisi (80 IBT TOEFL ve üzeri)
  •     Staj yapılmak istenen alanda lisans veya ön lisans diploması
  •     Mezuniyet tarihi üzerinden 1 senenin geçmemiş olması veya aynı alanda 5 yıllık iş deneyimi

Bundan sonraki adımlarda ise, programa uygun olup olmadığınızın anlaşılması için başvuru öncesinde sizden İngilizce CV ve de niyet mektubu istenmektedir. Staj koordinatörlerinden ön onay alındıktan sonra sizin için iş bulma süreci başlar. Genelde bu süreç 3 ila 6 ay arası zaman alır ve iş yerleştirmeniz kesinleştikten sonra DS formlarınızla beraber Konsolosluğa J-1 vizesi için başvurunuz yapılarak vizeniz alınır. Özellikle maaşlı stajlarda yerleştirme sürecinin uzun olması nedeni ile kişilerin yukarıda bahsedilen J-1 vize kurallarını göz önünde bulundurarak başvurularını erken yapmaları tavsiye edilir.

Tüm bu bilgilerin ışığında, size en uygun staj programını Ocean Yurtdışı Eğitim Danışmaları ile belirleyebilir ve edinmiş olduğunuz uluslararası deneyim sayesinde kariyerinize önemli bir katkıda bulunabilirsiniz.

Work and Travel

Bu program üniversitelerin hazırlık, 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okumakta olan öğrencilere sunulan yaz tatillerini Amerika’da calışarak, farklı bir kültürü tanımalarına imkan tanıyan bir kültürel değişim programıdır. Öğrenciler, hiç bir iş tecrübesine ihtiyaç duymayan sezonluk işlerde görevlendirilirler. Program süresi maksimum 4 ay olup; program bitiminde arzu eden öğrenciler 30 güne kadar sey

Bu programa Türk öğrenciler genellikle arkadaşları ile beraber katıldıkları ve bir yandan eğitim görmedikleri için ingilizce seviyelerinde kayda değer bir gelişme yaşamazlar ancak kültürel bir deneyime sahip olurlar. Program bünyesinde esas olan öğrencinin çalışması olduğundan bı programa katılacak öğrencilerşu konuların farkında olmalıdılar;

* işverenlerin müşterisi değil çalışanı konumundasınız
* iş akdiniz sizin ile işveren arasında yapılır
* işverene ait bir konaklama yok ise işvereneden bağımsız olarak konaklamanız ayarlanmak durumunda kalınır ve düşük bütçeli konaklama imkanlarının stadartları da düşük olur
* kazandığınız para sadece Amerika daki geçiminize yetebilir
* aylık veya haftalık bir ücret değil saat ücreti alırsınız
* işverenin sizi kaç saat çalıştıracağı sizin perfomansınıza ve işlerin yoğunluğuna bağlıdır
* SSN numaranız çıkana kadar işe başlayamazsınız ve ilk maaşınızı en erken işe başladıktan 2 hafta sonra alabilirsiniz

English  German  Russian